İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

( 7 Kasım 2018 )

 
Değerli Üyemiz, 
İLESAM İlim ve Edebiyat dergimizde yayımlanmasını istediğiniz ilmi makalelerinizi ve edebi eserlerinizi (şiir, hikaye, deneme vb...) ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize gönderebilirsiniz.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.Ölümünün 1. Yılında Erhan İvgin'i Anma Günü

Tarih : 8 Kasım 2018 ( Perşembe) Saat : 18:00
Yer : Yılmaz Güney Sahnesi
Maltepe Mahallesi, Müjde Sokak, No:16 Maltepe / ANKARA
Düzenleme Komitesi : Nursen Özdoğan Kurban,
               Rıfat Çakır
                   Coşkun Mutlu
                 Orhan Çınar
                    Bayram Yelen


İLESAM Üyemiz Şair ve Yazar Abdülkadir Güler’e Birincilik Ödülü 

 Adana, 4. Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali sırasında Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin açmış olduğu Anne Konulu şiir yarışmasında ( Dağ Gülü )rumuzuyla şiir yarışmasına katılmış ve Senden Uzakta adlı şiiriyle birincilik almıştır.Bu ödül 27 Ekim 2018 günü Adana’da yapılan şairler buluşmasında Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan tarafından ödülü verilmiştir.Yazarımız şair Abdülkadir Güler'i kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.İlham Kaynağımızı Anıyoruz

İLESAM Üyemiz Ayça Nur Kip Akyol'un Ata'mızı Anma Konseri  11 Kasım 2018 tarihinde Saat :20:00'de  
Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Şht. Mustafa Doğan Caddesi No:59   Çankaya / ANKARA
Üyemiz Ayça Nur Kip Akyol müsait olan tüm İLESAM üyelerimizi davet ediyor.

İLESAM Olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Katkılarıyla Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir- Müzik Projemizin Açılışı Ağrı'da Başarı İle Gerçekleşti.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak Doğubeyazıt İshak Paşa Saray’ında gerçekleştirilecek olan Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir- Müzik projemizin açılışı için ekip olarak 28 Eylül 2018 tarihinde Ağrı’ya gitti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak Doğubeyazıt İshak Paşa Saray’ında gerçekleştirdiğimiz Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir- Müzik projemizin açılışı başarı ile gerçekleşti.

Proje ekibimizde 3 Kültür Bakanlığı Sanatçısı, bir bakanlık gözlemcisi, T.C. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, İLESAM Yönetim Kurulu üyesi Nurhayati İnanç, İLESAM üyesi şairlerimiz Mahmut Hasgül, Arzu Kabukçu, Iğdır’dan Temsilcimiz Ziya Zakir Acar, 
başka şairler ve Ağrı’dan katılan şairler'de yer aldı.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Projemiz daha sonra Çanakkale, Ordu, Hatay ve Gaziantep’te devam edecek dedi.Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir- Müzik Projemiz İçin Ekip Olarak Çanakkale'ye Gitti.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak Troya müzesi ve İÇDAŞ Seyit Onbaşı Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir- Müzik projemiz için ekip olarak Çanakkale'ye gitti. 

Çanakkale’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İLESAM'ın (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) katkılarıyla ‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ şiir ve müzik gecesi düzenlendi.

İÇDAŞ Seyit Onbaşı Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Proje ekibinde bir bakanlık gözlemcisi İrfan Taylan Çokyaman (Kültür ve Turizm Uzmanı), İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz, farklı illerden gelen şairler, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.Programın sunuculuğunu İLESAM Tekirdağ Temsilcisi Cahide Ulaş Aytar yaptı.
Programın açılış konuşmasını yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, müzelerde korunan tarihin, şairlerin ruhlarında mayalayıp şiirle dile getirdikleri duyguların ve müziğin insan ruhuna işleyen nağmelerine emanet edilen milli ruh ve şuurun bu türden etkinliklerle insanlarla buluşturulacağına dikkat çekerek, projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Çanakkale’de ilkleri yaşadığından söz ederek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İlk vali yardımcılığı görevinin Çanakkale olması ve böylesine anlamlı bir etkinliği yaşamasının kendisi için ne kadar önemli olduğunu belirtirken, sanat, müzik ve şiirin ayrılmaz bir bütün olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından İLESAM Yönetim Kurulu Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz, İLESAM Üyeleri Günvar Korkmaz, Orhan Oyanık, Alaeddin İkican, Şerif Kutludağ, Şahin Karaman, Elif Yavaş, Nejdet Tabak, Mehmet İhsan Gençcan şiirlerini okurken, Ozan Nihat Sönmez’de aşıklık geleneğinden örneklerle dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Şiir ve müzik gecesi, Bursa’dan gelen Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatçılarının, Çanakkale Şehitlerinin ruhuna armağan ettikleri türküler ile devam etti.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, Çanakkale Programı öncesi Yönetim Kurulu arkadaşlarım, şair ve yazarlarımızla şehitlerimizi ve anıtımızı ziyaret ettik. Şehitlerimiz için dualar okuduk dedi. Projenin başarıyla geçtiğini dile getiren Genel Başkanımız Projemiz daha sonra Ordu, Hatay ve Gaziantep’te devam edecek dedi.Bakü’de Türk Dünyası Şiir Gecesi Yapıldı.

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Bakü’de 16 Ekim 2018 tarihinde İLESAM Üyesi 14 şairimizle birlikte Türk Dünyası Şiir Gecesi’ne katıldı. Bakü’de Türk Dünyası Şiir Gecesine katılan İLESAM üyesi şairlerimiz:

Yasmin Korkut
Sıddık Demir
Durak Turan Düz
Arif Demirbas
Filiz Topçu
Ozan Nihat (Nihat Sönmez)
Rüya Tokgöz
Leyla Şahin
Nafi Çağlar
Ertuğrul Karakuş
Mustafa İlhan
Ahmet Çelik
Hasan Duman


İLESAM 6000 Farklı Yazarın Kitabını Azerbaycan Milli Kütüphanesinde Teslim Etti.

İLESAM olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TİKA’nın desteğiyle Türk Dünyası Ülke Kütüphanelerine kitap bağışı projemiz çerçevesinde hem üyelerimizin hem de toplamda 6000 farklı yazarın 15.000 kitabını Azerbaycan Milli Kütüphanesinde teslim töreni yapıldı...Bu kitaplar Azerbaycan’da 19 farklı kütüphaneye dağılacak. Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız bu projemizde başta İLESAM Azerbaycan Temsilcimiz Xeyal Rza olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Genel Başkanımız 2019 yılı içinde bu projemiz inşallah Kazakistan ve Kırgızistan için devam edecek dedi.


‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’Müze, Şiir ve Müzik Gecesi Hatay'da Düzenlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak 2 Kasım 2018 (Cuma) günü Saat 15:00’de Hatay Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu ve 3 Kasım 2018 (Cumartesi) günü Saat :19:00’da gerçekleştirilecek olan Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir-Müzik projemiz için İLESAM ekip olarak Hatay’a gitti.

Hatay’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İLESAM'ın (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) katkılarıyla ‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ şiir ve müzik gecesi düzenlendi.

Proje ekibinde T.C. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Bakanlık Temsilcisi Mehmet Akif Tozlu, İLESAM Yönetim Kurulundan İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun, İLESAM üyesi Sinan Yağmur, İLESAM İl Temsilcimiz M.Adil Çetin, Leyla Şerifemin, Hatay’dan İLESAM Üyesi şairlerimiz Necla Karataş, Ali Parlak, Sevil Mısırlıoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Mersin Devlet Türk Müziği Korosundan Ali Polattemir, Fatih Oral, Kamuran Umuzdaş, Sadık Atakan Atabey ve Ercüment Akalın'da Programda yer aldı.

İLESAM Üyesi Şair ve Yazarlarımız Hassa Aktepe köyündeki Türkmen mezarlığını ve Türkiye'nin tek Ermeni köyü" Vakıflı Köyünü ziyaret etti.

Sanatın ve Kültürün Kardeşliği Müze, Şiir ve Müzik Projemiz daha sonra Ordu ve Gaziantep’te devam edecek.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres: İzmir 1. Cadde No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA 

Tel: 0312 419 49 38  / Fax: 0312 419 49 39

Web:  www.ilesam.org.tr

E- Posta : ilesam@ilesam.org.tr
  Okunma Sayısı : 57         07 Kasım 2018