İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

( 29 Kasım 2018 )
 

 Değerli Üyemiz, 
İLESAM İlim ve Edebiyat dergimizde yayımlanmasını istediğiniz ilmi makalelerinizi ve edebi eserlerinizi (şiir, hikaye, deneme vb...) ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize gönderebilirsiniz.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.İLESAM, ŞANLIURFA KİTAP FUARINDA STAND AÇTI 

( 23 Kasım 2018 - 2 Aralık 2018 )

Urfa kitap fuarında İLESAM üyeleri 23 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında İLESAM Standı’nda imza günleri düzenleniyor ve kitaplarını satıyor. Ayrıca, Urfa Kitap Fuarı içinde İLESAM, Şiir dinletisi, konferans ve farklı organizasyonlarda düzenleniyor.


 Üyemiz Şenses Us'un  İkinci Şiir Kitabı ( Yüreğimdeki Volkan ) Yade Yayınlarında Çıktı. 

Kitap kapak fotoğrafı da kendisine ait olan üyemiz her zaman yaptığı gibi kitabının gelirlerini  hayır kuruluşlarına bağış yapacağını söyledi.

Üyemiz Harika Ufuk’un 1 Ocak 2018 - 1 Kasım 2018 Faaliyetleri
 

           “Kurnaz Gezgin” adlı masal kitabı 5 Ocak 2018’de Ürün Yayınevi tarafından yayımlandı. “Yaşanmayan Hayatlar” adlı öykü kitabı da aynı tarihte aynı yayınevi tarafından yayımlandı.İki kitabı ile 6 Ocak 2018’de Tüyap Çukurova Kitap Fuarında okuyucuları ile buluştu. “Giresun'un Görele İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri” kapsamında Görele Belediyesi ile Görele Şair ve Yazarlar Derneği'nin birlikte Türkiye genelinde düzenledikleri  “Görele”  konulu şiir yarışması sonucunda “Cennet Görele ve Kurtuluş Destanı”  adlı şiiriyle 13 Şubat 2018 tarihinde “Teşekkürname ile ödüllendirildi.
24 Şubat 2018’de 12. Ankara Kitap Fuarına dokuz kitabıyla katılarak 
İLESAM   Standında okurlarıyla buluştu. 

        30 Mart 2018 tarihinde Güney Havadis Gazetesi tarafından “Yılın Şairi ve Yılın Yazarı” olarak seçildi. Adana Sürmeli Otelinde yapılan yemekli bir toplantıda plaketini aldı. 

        5 Mayıs 2018’de Kazakistan’ın Almaty şehrinde ilk kez düzenlenen 37 ülkenin iştirak ettiği Türk Dünyası Kadın Kurultayına davet edildi. “Türk Kadını Olmak Ayrıcalıktır” başlıklı bir bildiri sundu. Kazakistan’dan “Dostluk” ödülü aldı. 

         Türkiye Sevdası isimli projeye kaynak oluşturmak için Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen 21. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması'nda "Ankara Güzellemesi" isimli eseriyle 19 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye birincisi oldu. “Cennet Görele ve Kurtuluş Destanı” adlı şiiriyle 21.Hikmet Okuyar Şiir Yarışmasında 19 Mayıs 2018’de “Takdirname” aldı. 

        4 Haziran 2018’de önemli bir göz ameliyatı geçirdi. 9 Kasım 2018’de de yine bir göz ameliyatı geçirecektir. 

  Kasım 2018’de İLESAM ve Azerbaycan Yazarlar Birliğinin ortaklaşa hazırladıkları Türk Uşaq Edebiyatı Antolojisinde “Kara Seyyah” adlı masalıyla yer aldı.  (Türk Çocuk Edebiyatı Antolojisi- 2018)  

Üyemiz Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın ‘Dut Ağacı’ Adlı Romanı Yade Kitap’tan Çıktı. 

‘Dut Ağacı’ Hafızalardan çıkmayacak Ahıska Türkleri’nin sürgün yılları yeni bir romanla ele alınıyor. 

Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın ‘Dut Ağacı’ adlı romanı Yade Kitap’tan çıktı. Ahıska Türkleri’nin vatanlarından sürgün edilmelerinin bütün yönleriyle ele alındığı roman, 74. Sürgün yıl dönümü olan 14 Kasım 2018 tarihinde okuyucularla buluştu.

14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıska Türk’ü "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgüne maruz bırakılmıştı.

ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’da yaşayan Ahıska Türklerin’in sorunları yıllardır sürüyor.

Ahıskalı Türkler, Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağılırken, trenlerde günlerce yolculuk etmek zorunda bırakılmıştı. O dönemin acılarını, çilesini simgeleyen o yolculuklar 74 yıl sonra Yazar Tayfun Atmaca’nın ‘Dut Ağacı’ kitabında tekrar filizleniyor.

Romanda, sürgün yıllarında 7 yaşında olan Şahbender’in Gürcistan’da başlayan hikâyesi; Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan da yaşananlarla devam ediyor.

Yade Kitap’tan yeni çıkan Dut Ağacı, Ahıska Türkleri’nin sürgün dönemlerini içten bir bakışla ele alıyor. Dut Ağacı gibi heybetli, bereketli ve kökleri güçlü bir ağaç ismiyle özdeşleşen romanda, yıllardır yerini, yurdunu, toprağını arayanları Yazar Atmaca, Dut Ağacı’yla anıyor.

‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ Müze, Şiir ve Müzik Programı Gaziantep'te Düzenlendi 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak 17 Kasım 2018 (Cumartesi) günü Saat 14:00’de Zeugma Müzesi Salonunda gerçekleştirilecek olan Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir-Müzik projemiz için İLESAM ekip olarak Gaziantep’e gitti. 

Gaziantep’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İLESAM'ın (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) katkılarıyla ‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ şiir ve müzik Programı düzenlendi.

16 Kasım 2018 (Cuma) günü proje kapsamında Abdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi, Gaziantep Lisesi ve Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesinde şair ve yazarlarımız öğrencilerle buluştu.

Proje ekibinde T.C. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Bakanlık Temsilcisi Gülçin Karamanlı Çakıroğlu, İLESAM Yönetim Kurulundan İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun, İLESAM Azerbaycan Temsilcisi Xeyal Rza, İLESAM Gaziantep Temsilcisi Muhittin Arar, İLESAM Üyesi şairlerimiz Yasmin Korkut, Behiye Köksel, M.Yıldırım Katrancı, Mehmet Yılmaz, Akberen Yelgezek (Kazakistan), Bauyrzhan Karagyzuly (Kazakistan) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosundan Önay Akan, Ahmet Baran, Sinan Hatiboğlu, Sadık Atakan Atabey ve Filiz Çetinay'da Programda yer aldı.

‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ Müze, Şiir ve Müzik Programı Ordu'da Düzenlendi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İLESAM olarak 23 Kasım 2018 (Cuma) günü Saat 19:00’de Ordu Kültür Merkezi Küçük Salonunda gerçekleştirilecek olan Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir-Müzik projemiz için İLESAM ekip olarak Ordu'ya gitti.

Ordu’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İLESAM'ın (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) katkılarıyla ‘Sanatın ve Kültürün Kardeşliği’ şiir ve müzik Programı düzenlendi.

22 Kasım 2018 (Perşembe) günü proje kapsamında Ordu Fen Lisesi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde şair ve yazarlarımız öğrencilerle buluştu.

Proje ekibinde Bakanlık Temsilcisi Sami Sakarya, İLESAM Genel Muhasibi Pehlivan Uzun, İLESAM Yönetim Kurulundan İlter Yeşilay, İLESAM Üyesi şairlerimiz Mustafa Ayvalı, Kenan Yavuzarslan, Sabiha Serin, Cemile Düzgün, Prof. Dr. Salih Okumuş, Gökhan Akçiçek ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Klasik Türk Müziği korusu sanatçıları Kemal Yurt, Güngör Eren Küçükkeskin, Nihat Senen, Bahar Çalık'da Programda yer aldı.

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 13. Sayısı Çıktı 

Özel Konu: Postmodernizmin Hayatımıza Etkisi

2 ayda bir çıkan ve 96 sayfadan oluşan ilim ve edebiyat eserlerinin, kitap tanıtımlarının ve İLESAM haberlerinin yer aldığı İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 13.sayısı yayımlandı.

Derginin 13. sayısını inceleyen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, "dergimizin içeriği ile çok dikkat çekeceğini düşünüyoruz. Dergimiz İLESAM Temsilciliklerine, abonelere, kütüphanelere ve birçok noktaya gönderilecek. İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 
13. sayısı ilim ve edebiyat camiasına hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin yıllık abone ücreti 80 TL'dir.

Abone bedelini İLESAM hesap numarası yada posta çekine yatırabilirsiniz.

Posta Çeki Hesap No 105590 
T.C. Ziraat Bankası Hesap No: 39009056-5007 
Ankara/Başkent Şubesi 
Şube Kodu:1683 
IBAN TR20 0001 0016 8339 0090 5650 07

* Ödemeyi yaptıktan sonra kontrol ve adres bilgileriniz için 0553 519 21 60 numaralı telefonu arayıp teyit almanız gerekmektedir.

Dosya Yazarlarımız:

Mehmet Nuri Parmaksız
Prof. Dr. Nurullah Çetin
Doç. Dr. Sefa Yüce
Dr. Yıldıray Bulut
Prof. Dr. Ramazan Durmaz
Prof. Dr. Hayrani Altıntaş

13. sayımızda yer alan diğer yazar ve şairlerimiz:

Gündüz Aydın
Vahdettin Oktay Beyazlı 
Ferc Ferecov
Tufan Tunç 
Doç. Dr. Aygün Akyol 
Kudret Ayşe Yılmaz
Vedat Fidanboy
Kemal Çakır
Necdet Ekici 
Prof. Dr. Salih Okumuş 
Bilal Dilsiz
Ali Rıza Atasoy
Ethem Günen
Hayriye Çitoğlu 
Nail Tan
Hülya Çapar
İsmail Özmel
Prof. Dr. Saim Sakaoğlu 
İbrahim Şaşma
İbrahim Sağır
Erdoğan Pamuk
Saim Yaylagül
Ertuğrul Yaman
Nevin Balta

13. sayımızda yer alan kitap tanıtımı olan yazar ve şairlerimiz: 
İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi içinde 19 üyemizin kitapları ile ilgili fotoğraflı tanıtımlar yer almaktadır.

Tanıtımları olan Kitaplar:

Abdulkadir Uslu
Abdullah Akay
Hülya Çapar
Azerbaycan Edebiyat Antolojisi ( Gençler)
Cahit Eriş
Prof. Dr. Ertuğrul Yaman
Ziya Zakir Acar
Feriha Beriş
Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş
H. Hami Özalan
Hatice Gülensoy
İsmet Bora Binatlı
Mehmet Nuri Parmaksız
Mustafa Güçlü
Mustafa Şahin
Sefer Aşır Eraslan
Selahattin Aydemir
Sıddık Demir
Sibel Unur Özdemir

Dergimiz içinde ilim ve edebiyat eserleriyle, haberleri ve kitap tanıtımlarıyla yer almak isteyen üyelerimiz ilmî makalelerini, edebiyat eserlerini, kitap kapaklarını ve tanıtım metinlerini ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak gönderebilir.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisinin ilim, kültür ve edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.

İLESAM GENEL MERKEZİ YÖNETİM KURULU

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres: İzmir 1. Cadde No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA 

Tel: 0312 419 49 38  / Fax: 0312 419 49 39

Web:  www.ilesam.org.tr

E- Posta : ilesam@ilesam.org.tr
  Okunma Sayısı : 100         29 Kasım 2018