İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

( 26 Aralık 2018 )
  


 

Değerli Üyemiz, 
İLESAM İlim ve Edebiyat dergimizde yayımlanmasını istediğiniz ilmi makalelerinizi ve edebi eserlerinizi (şiir, hikaye, deneme vb...) ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize gönderebilirsiniz.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’un "Türkiye Türkçesindeki Türkçe Sözcüklerin Köken Bilgisi Sözlüğü" Adlı Eseri Yayımlandı
 

Sayın Gülensoy " Türkiye Türkçesindeki Türkçe Sözcüklerin Köken Bilgisi Sözlüğü" Adlı eserim yeniden gözden geçirilmiş, yeni görüş ve bilgilerle genişletilmiş 3. Baskısı İstanbul'da Bilge Kültür Sanat Yayınları arasında yayımlanmıştır...(İstanbul, 1.Hamur Lüks Baskı, Kalın Mukavva Üzerine Bez Cilt-Yaldız Baskılı, 1024 Sayfa Büyük Boy)

Türkiye Türkçesindeki Türkçe Sözcüklerin yanında, Azerbaycan-Türkmen-Özbek-Kırgız-Kazak-Uygur-Kırım Tatar-Kazan Tatar-Gagavuz-Şor-Hakas-Tuvyakut-Çuvaş Türkçeleri İle Moğolca, Mançu-Tunguzca, Korece ve Japonca karşılıkları bulunan bu sözlük, her Türkolog, Türkçe, Türk Dili Ve Edebiyatı öğretmenleri ve Türkçeye gönül verenler için bir el kitabıdır dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Üyemiz Hasan Kallimci'nin Deli Güllü Adlı Oyununu, 
Güllü Gelin Adıyla Sahneye Koydu.
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, üyemiz Hasan Kallimci'nin Deli Güllü adlı oyununu, Güllü Gelin adıyla sahneye koydu. 
08.12.2018 tarihinde, Tayyare Kültür Merkezi'nin büyük salonunda sahnelenen oyunda engelli kardeşlerimiz rol aldılar.

*Millî Düşünce Derneği Genel Merkezi, 23.12.2018 tarihinde, Ankara Türk Tarih Kurumu salonunda; Atatürk Türk Milliyetçiliği Şeref Armağanı, Ziya Gökalp Bilim Armağanı, İsmail Gaspıralı Türk Dünyası Hizmet Armağanı, Namık Kemal Özgür ve Demokrat Basın Armağanı ve Yahya Kemal Fikir Sanat Edebiyat Armağanı dallarında "Milli Düşünce Hizmet Armağanları" törenini gerçekleştirdi. Yahya Kemal Fikir Sanat Edebiyat dalındaki ödül, Azerbaycanlı sanatçı Azerin ile birlikte üyemiz Hasan Kallimci'ye takdim edildi.

"Gülşehri Masalları" Konulu Ödüllü Masal Yarışması

Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün; III. Millî Kültür Şurası Eylem Planı kapsamında Okul öncesine yönelik yeni ve özgün metinler yazılmasına 
teşvik amacıyla 
“Gülşehri Masalları” başlıklı bir masal yarışması düzenlenecektir.

Amaç yıllardır sözlü kültür aracılığıyla dilden dile aktarılan fakat günümüz teknolojisinde unutulmaya başlayan masal konusunu yeniden gündeme 
getirmek, 
okul öncesine yönelik yeni ve özgün metinler yazılmasını teşvik etmektir. 18 yaşını doldurmuş yazmayı seven herkes yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya eserlerin teslim tarihi 01 Ocak 2019-15 Ağustos 2019 tarihleri arasındadır.

Ödüller: 
-Birincilik Ödülü                                           : 2500 TL.

-İkincilik Ödülü                                             : 2000 TL.

-Üçüncülük Ödülü                                         : 1500 TL.

-Gül Kokulu Masal Ödülü (Mansiyon)         : 500 TL.

-Lavanta Kokulu Masal Ödülü (Özendirme) : 500 TL.

Aşağıdaki linkten yarışmaya ait şartname ve katılım bilgisine ulaşabilirsiniz.

http://www.ispartakulturturizm.gov.tr/TR-223260/gulsehri-masallari-konulu-odullu-masal-yarismasi.html

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü Münasebetiyle Azerbaycanlı Yazar Zemfira Meherremli Tarafından Kaleme Alınan “Karabağ Muharebesi - Zarif Taleler” Adlı Kitabın Tanıtım Programı Düzenlendi.

Türk Tarih Kurumu ev sahipliğinde Yerli Düşünce Derneği ve 2018 Hareketi tarafından düzenlenen programa kitabın yazarı 2018 Hareketi kurucu üyesi Zemfira Meherremli'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, MHP 24. dönem Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 2018 Hareketi temsilcileriyle çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Programdaki konuşmasında Kafkas İslam Ordusu'nun 1918'de elde ettiği Bakü zaferine değinen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu “vahşi Ermeni ve Bolşevik saldırı ve tehditlerine karşı Nuri Paşa komutasında Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan'a yardıma gönderildi. Kafkas İslam Ordusu Nuri Paşa komutasında Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir'i Bolşevikler ile Ermeni çetelerinden temizleyerek, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı. Savaşlarda 1130 şehit verildi. Bu şerefli tarihi bize bırakan Azerbaycan'ın kahraman evlatlarını ve Anadolu'dan kardeşlerinin yardımına koşan yiğitleri rahmetle ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet, ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

“AZERBAYCANIN ÖZ TOPRAĞI KARABAĞ'DA HAYÂSIZ, HUKUKSUZ VE ZALİM İŞGAL DEVAM EDİYOR”

Karabağ bölgesinin uluslararası kuruluşların kararlarına rağmen, dünyanın gözü önünde Ermenistan tarafından işgaline göz yumulduğunun altını çizen Topçu ” Azerbaycanın öz toprağı Karabağ'da BM, AGİT ve MİNSK'e rağmen halen hayâsız, hukuksuz ve zalim işgal devam ediyor.  2018 Hareketi tarafından Azerbeycan Cumhuriyeti 100.yılı için bastırılarak armağan edilen ve gazeteci yazar Zemfira Meherremli Hanımefendi tarafından yazılmış ‘Karabağ Muharebesi - Zarif Taleler' adlı eser Karabağ'ı konu alıyor. Bu vesile değerli yazar Zenfira Meherremli Hanımefendiye ve 2018 Hareketi'ne şükran ve teşekkürlerimi sunuyor, Can Azerbaycan'ımıza kıyamete kadar hür ve müstakil olarak mutluluk ve refah içinde esenlikler diliyorum” şeklinde konuştu.

 “RAHATSIZ OLANLARA İNAT, KARDEŞLİĞİMİZİ DEVAM ETTİRMELİYİZ"

Azerbaycan ile Türkiye tarihin her döneminde beraber olduğunu vurgulayan Metin Gündoğdu “bu öyle bir birliktir ki; aynı evin içinde büyüyen, aynı beşikte yetişen, aynı değerleri paylaşan bir kardeşlik birliğidir. Milletvekili olarak parlamentoda, Yerli Düşünce Derneği olarak sivil toplum platformlarında, kardeşliğimizin ebediyen kuvvetli kalması için var gücümüzle çalışıyoruz. Biliyoruz ki bizim birliğimiz birbirimize kuvvet verir, bizim kardeşliğimizin kökleri derindedir. Kardeşliğimizden rahatsız olanlara inat, bu kardeşliğimizi devam ettirmeliyiz.”

 “İSTİKLALE OLAN TUTKU MİLLETİMİZ İÇİN ORTAK NOKTALARDAN BİRİSİDİR”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan ise Türkiye-Azerbaycan arası ilişkiler için kullanılan “tek millet, iki devlet” ifadesine vurgu yaparak yaparak “bundan 100 yıl önce Nuri Paşa ve beraberindeki yiğitlerin Bakü'deki kardeşleriyle birleşip kazandığı Bakü zaferi Azerbaycan'ımızın istiklal mücadelesinin mihenk taşı olmuştur. Devletlerimiz istiklal mücadelelerini aynı dönemlerde vermişlerdir. İstiklale olan tutkunluk iki devletin tek milleti için ortak noktalardan birisidir” şeklinde konuştu.


“İKİ ÜLKE HALKININ ZEKİ, ÇALIŞKAN VE UYANIK OLMASI GEREKMEKTEDİR”

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Karabağ sorunun sadece Azerbaycan'ın değil bütün Türk dünyasının meselesi olduğunu ve yakın bir zamanda bu sorunun ortadan kalkacağından emin olduğunu bildirdi. “Bu konuda ve Türk dünyasının birlikte olması noktasında iki ülke halkının zeki, çalışkan ve uyanık olması gerekmektedir” diye belirtti.
Özellikle İLESAM’ın Azerbaycan’da yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti. Hocalı soykırımı ile ilgili İLESAM’ın çektiği 72 dakikalık Kağıt Kabir filminin önemli olduğunu ve üç ay önce Azerbaycan milli kütüphanesi başta olmak üzere bütün kütüphanelere TİKA ve Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle İLESAM olarak 15.000 kitabı hediye ettiklerini dile getirdi 2019 yılında da bu çalışmaların Kazakistan ve Kırgızistan için devam edeceğini söyledi.

EKMEN : “2018 AZERBAYCAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR YILDIR”

2018 Hareketi Ankara Temsilcisi Saide Ekmen “2018 Hareketi”nin kuruluşuna değinerek “2018 yılı  Azerbaycan için dünya tarihine yazılan bir çok önemli olayları ile  hatırlanacak bir yıldır. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşu ve Bakü'nün kurtuluşunun 100.yıldönümleri gibi tarihi kutlamalar yılıdır. Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yıldönümünün tüm ülkede resmi olarak kutlanması konusunda sayın cumhurbaşkanı İlham Aliyev 16 Mayıs 2017 tarihli kararname imzalamıştır. Bu kararnameye dayanarak, ülkenin siyasi, ekonomik, bilim ve kültür, akademik, hukuk ve diger sahalarında tanınmış 100 kurucu üyenin teşebbüsü ile ‘2018 Harekatı' tesis edilmiştir” diye belirtti.

Program çıkışında Meherremli kitaplarını imzalayarak katılımcılara hediye etti.

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 14. Sayısı Çıktı 

"Bilge Türk Şairi Bahaettin Karakoç"

2 ayda bir çıkan ve 96 sayfadan oluşan ilim ve edebiyat eserlerinin, kitap tanıtımlarının ve İLESAM haberlerinin yer aldığı İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 14.sayısı yayımlandı.

Derginin 14. sayısını inceleyen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, "dergimizin içeriği ile çok dikkat çekeceğini düşünüyoruz. 
Dergimiz İLESAM Temsilciliklerine, abonelere, kütüphanelere ve birçok noktaya gönderilecek. İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin 14. sayısı ilim ve edebiyat camiasına hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin yıllık abone ücreti 80 TL'dir.

Abone bedelini İLESAM hesap numarası yada posta çekine yatırabilirsiniz.

Posta Çeki Hesap No 105590 

T.C. Ziraat Bankası Hesap No: 39009056-5007 

Ankara/Başkent Şubesi 

Şube Kodu:1683 

IBAN  TR20 0001 0016 8339 0090 5650 07

* Ödemeyi yaptıktan sonra kontrol ve adres bilgileriniz için 0553 519 21 60 numaralı telefonu arayıp teyit almanız gerekmektedir.

İLESAM DERGİSİ 14 .SAYIDA YER ALANLAR

Dergimizin bu sayısında dosya konumuz “Bilge Türk Şairi Bahaettin Karakoç

Dosya Yazarlarımız: 

Mehmet Nuri Parmaksız
Prof. Dr. Nurullah Çetin
Abdullah Satoğlu
Doç. Dr. Mehmet Soğukömeroğulları
Dr. Öğr.Üyesi Ahmet Özpay

 14.Sayımızda yer alan diğer yazar ve şairlerimiz: 

Abidin Güneyli
Prof. Dr. Süer Eker
Bekir Oğuz Başaran
Prof. Dr. Mustafa Sever
Mehmet Sertpolat
Dr. Hayati Bice
Esat Erbil
Prof. Dr. Ramazan Durmaz
Gizem Öner
Salih Kozan
Hüzeyme Koçak
Ahmet Yiğittop
Necle Karataş
Şafak Yolcu
Ceylan Yıldırım
Rabia Barış
Adil Çetin
Naci Konyar
Alaeddin İkican
Cahit Karaç
İlhami Bulut
Ali Parlak
Sibel Unur Özdemir
Merih Baran
Ali Kemal Parıldar

14.sayımızda yer alan kitap tanıtımı olan yazar ve şairlerimiz:

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi içinde 18 üyemizin kitapları ile ilgili fotoğraflı tanıtımlar yer almaktadır. 

Tanıtımları olan Kitaplar: 

Abdülkadir Uslu ( Hüsnüyusuf)
Ahmet Çevik ( Tutsak Yollar)
Cahit Eriş ( Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed)
Emine Gözde Özgürel ( Samiha Ayverdi’nin Romancılığı )
Harika Ufuk ( Kurnaz Gezgin )
Hasan Ildız ( Ölmeye Vatan Yahşi )
Hatice Gülensoy ( Keloğlan Masalları )
Suat Gülşen ( Acemi Cambaz )
Mehmet Nuri Parmaksız ( Hasretin Gizi )
Sıddık Demir ( Duyarlı Gezintiler )
Şafak Yolcu ( Vebal )
Şenses Us ( Yüreğimdeki Volkan )
Tayfun Atmaca ( Dut Ağacı )
Ziya Zakir Acar ( Öğretmen Şiirleri Antolojisi )
Mehmet Necati Demircan ( Rumeli’de Hazan Mevsimi )
Metin Falay ( Kırk Kristal )
Reyhan Özçiftçi ( Bu Ankara Masalı Hiç Bitmeyecek )
Songül Dündar ( Hingilleme )

Dergimiz içinde ilim ve edebiyat eserleriyle,  haberleri ve kitap tanıtımlarıyla yer almak isteyen üyelerimiz ilmî makalelerini, edebiyat eserlerini, kitap kapaklarını ve tanıtım metinlerini ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak  gönderebilir.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisinin ilim, kültür ve edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. 

Üyelerimize saygıyla duyurulur.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres: İzmir 1. Cadde No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA 

Tel: 0312 419 49 38  / Fax: 0312 419 49 39

Web:  www.ilesam.org.tr

E- Posta : ilesam@ilesam.org.tr
  Okunma Sayısı : 70         26 Aralık 2018