MEHMET NURİ PARMAKSIZ

İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.Yurdun çeşitli okullarında edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 

Şiir üzerine yazdığı makaleleri ve şiirlerini “İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi, İlk Yaz, Erciyes, Sarmaşık, Gülpınar, Simav Anadolu, Maki, Hisler Bulvarı, Kümbet, Karınca, Size, Çağrı, Bizim Külliye, Berceste, Töre, Türk Dili vb... birçok dergide yayınlandı. 

İLESAM'ın (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) 11. Genel Kurulu'ndan sonra (30 Mart 2010'dan itibaren) İLESAM Genel Başkanı olarak seçildi. Hâlen bu görevi sürdürmekte. Birçok dinleti ve toplantı da, “Şiir Estetiğimiz ve Şiirde Olması Gerekenler” konulu bildiri sundu ve konferans verdi. Türk edebiyatı ve şiirine yaptığı katkılardan dolayı “Türk Şiirine ve Kültürüne Hizmet Ödülü”ne ve 2009-2010 yılları arasındaki yayın çalışmalarından dolayı “Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiiri Hizmet Ödülü”ne lâyık görüldü.2016 yılında Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı Azerbaycan’da  Yazacılar Birliği tarafından kendisine Bahtiyar Vahapzade Türk Dünyası Hizmet ödülü takdim edildi.Ayrıca 2017 yılında TÜRKSOY tarafından Türk Dünyası edebiyatına yaptığı hizmetlerden dolayı Yusuf Has Hacip Madalyası ile ödüllendirildi.2018 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesinin açtığı 2. Altın Nota Beste yarışmasında bestelenen Kelebek Ömrü şiiri 450 eserin katıldığı yarışmada birinciliğe layık görüldü.

2006 yılından itibaren 2014 yılına kadar Türkiye Polis Radyosu’nda “Gönül Köprüsü”, “Kültür Köprüsü” ve “İmbikten Damlalar” adlı şiir-edebiyat ve sanat programlarını hazırlayıp sundu. Bir dönem Mamak Şiir Okulu'nda “Şiir Yazım Teknikleri” üzerine dersler verdi. Birçok Belediye için şiir-edebiyat ve kültür konulu söyleşi ve programlar hazırladı. 2011 yılında TRT Belgesel’de yayınlanan “Canlı Yayınlar Odası” adlı programın kültür-sanat danışmanı ve bir dönem program sunucusu olarak görev yaptı. 

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Halk Edebiyatı alanında master yaptı. 

Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM (İlim ve Edebiyat Sahipleri Meslek Birliği), MSG (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği), ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) , Ankara Kulübü, TÜRKSAV (Türk Dünyası Sanatçılar ve Yazarlar Vakfı) ve Türkiye Yazarlar Birliği Derneği üyesidir.